Preskočiť na obsah

PŔHĽAVA DVOJDOMÁ (ŽIHĽAVA)

    Pre mnohostranné terapeutické využitie a ľahkú dostupnosť si táto rastlina zaslúži oveľa väčšia pozornosť. Pŕhľava je liečivá celá od pakoreňa cez stonky a listy až po kvety.
    Pre vysoký obsah chlorofylu pŕhľava pôsobí tonizujúco, zlepšuje látkovú premenu a fyziologické funkcie orgánov i orgánových systémov. Prečisťuje krv a podporuje tvorbu krvi, čím pomáha pri nečistej pleti a ekzéme.
    Pridáva sa do zmesí, ktoré priaznivo pôsobia na obličky a močový mechúr a tiež znižuje cukor v krvi. Čerstvá pŕhľava pomáha doplniť NEDOSTATOK ŽELEZA v tele.
    Pre veľký vplyv na látkovú premenu organizmu sa droga uplatňuje aj pri liečbe REUMATICKÝCH CHOROB.
    Vhodné pôsobenie bioaktívnych látok a viacerých liečivých i výživných komponentov napomáha činnosti žliaz s vnútornou aj vonkajšou sekréciou a tráviacich orgánov (vrátane peristaltiky čriev). Pŕhľava je považovaná za veľmi účinné METABOLICUM.
    Pakoreň pŕhľavy sa používa v liečbe rakoviny prostaty a pri zväčšenej prostate.
    Užívanie rastliny ako potraviny i ako lieku sa odporúča preventívne aj u zdravých ľudí, ďalej u ťažko fyzicky pracujúcich ľudí, ako aj duševne pracujúcich ľudí, ktorý sú vystavený nadmernému psychickému zaťaženiu. Výborne pôsobí aj na vyvíjanie sa organizmu v detstve a puberte. Rastlina pri vnútornom užívaní (v čaji alebo ako potravina) nemá vedľajšie škodlivé účinky. Preto sa môže používať v pediatrickej aj geriatrickej praxi.
    Pre širokú paletu vitamínov a minerálnych látok, by sa rastlina mala častejšie využívať vo výžive detí (najmä v jarných mesiacoch). Ale je vhodná aj pre všetky vekové kategórie, vrátane geriatrických pacientov. Vie sa využiť ako špenát, žihľavové pesto, žihľavová polievka alebo žihľava s vajíčkom.
    Dotyk alebo šľahanie čerstvými pŕhľavovými byľami sa v minulosti praktizoval bežne a v niektorých krajinách sa využíva dodnes. Terapia je osožná pri chronických bolestiach svalov a kĺbov reumatického pôvodu. Aplikuje sa najčastejšie na boľavé postihnuté časti tela, kde vyvoláva miestne podráždenie a prekrvenie, zvýši sa látková premena nielen v mieste kontaktu ale aj v celom organizme.

    Poslanie pŕhľavy: Ak je človek zajatcom hmoty, ťažko dôjde k jeho duchovnému vývoju a človek len veľmi ťažko postupuje dopredu. Pŕhľava je veľmi vhodná v PUBERTE: citový život býva v tomto období vystavený rôznym skúškam a odriekaniu, čo nie každý zvládne a dochádza ku vzniku kožných alebo obličkových porúch. Zmenou myslenia z detského za dospelé začína krv vyžarovať aj iné hodnoty, čo podľa zákonu príťažlivosti rovnakého začína priťahovať aj iných ľudí na ktorých sme boli zvyknutý. To platí aj vtedy, keď sa potrebujeme odpútať od starého života a začať život nový.

    • VLASOVÉ TONIKUM, tak tu je návod: 1 veľký zväzok žihľavových listov na pol litra vody a štvrť litra vínneho octu a 1 PL aromatických byliniek, my sme dali rozmarín a levanduľu.
    • Žihľavu macerujeme 5 až 6 dní, potom precedíme. K okamžitému používaniu stačí pridať 10kvapiek éterického oleja. Ak máte viac času pridajte aromatické bylinky a nechajte ešte 3 dni macerovať. Potom prefiltrujeme cez plátno do fľašiek. Vydrží minimálne 1 mesiac až pol roka.
    • Tinktúra z pakoreňa pŕhľavy alebo z listov je veľmi blahodarná na všetky druhy vlasov, pôsobí aj proti lupinám a vlasy sú husté a lesklé.
    • Recept na ŽIHĽAVOVÉ PESTO:
    • Postup: Použijeme vrcholky žihlavy (asi 150g), sú najkrehkejšie a najchutnejšie. Žihľavu umyjeme a prelejeme 100°C vodou a dáme do mixéru. Pridáme trochu nastrúhaného parmezánu/pecorina, cesnak podľa chuti a hrsť píniových orieškov/vlašské orechy. Pridáme 80ml olivového oleja a umixujeme do hladka. Takýto postup môžeme použiť aj pri medveďom cesnaku.
    • Pesto dáme na čerstvo uvarené cestoviny alebo dáme do zaváracej fľašky a uložíme do chladničky na neskôr.

    ŽIHĽAVOVÁ POLIEVKA
    25g masla alebo ghee (prepustené maslo)
    1 šalotka, jemne nasekaná
    2 strúčiky cesnaku, nastrúhame
    400g zemiakov, nakrájaných na kocky
    450g čerstvej mladej žihľavy, umyjeme a prelejeme 100°C vodou
    1L zeleninového bujónu
    150ml smotany na šľahanie alebo krému na varenie alebo rastlinnej náhrady smotany
    Štipku muškátového orecha, soľ, korenie
    POSTUP: Na masle/ghee opražíme cibuľu, cesnak a zemiaky. Osolíme, okoreníme. Pridáme bujón a varíme 10min. Pridáme žihľavu a varíme kým nie sú zemiaky uvarené. Odstavíme. Vymixujeme ručným mixérom a primiešame smotanu, krém alebo rastlinnú náhradu smotany.